Bahçeşehir Koleji Haberimizle İlgili Açıklama ve Tekzip
 Sayın Yetkili,

 

Bahçeşehir Okulları A.Ş.’nin ekli vekaletname uyarınca yetkilendirmiş olduğu vekiliyim.

 

www.haberyenirota.com adlı İnternet Sitenizin “http://www.haberyenirota.com/gundem/bahcesehir-kolejleri-feto-teror-orgutune-mi-satiliyor-h4091.html linkinde ve üst bant yayınında özel haber şeklinde verilen “Bahçeşehir Kolejleri Fetö Terör Örgütüne mi Satılıyor” başlıklı yazınızda, müvekkil Bahçeşehir Okulları A.Ş.’nin Burdur İlindeki Franchise Sözleşmesi ile isim hakkı kullanan okulunun FETÖ terör örgütüyle bağlantısının ortaya çıktığına, FETÖ terör örgütünün başta müvekkil şirket olmak üzere franchise’lar olarak eğitim sektörüne yeniden girmeye çalıştığına, bu durumun istihbarat raporlarına da yansıdığına dair mesnetsiz ve apaçık suç teşkil eden isnat ve ithamlarda bulunulmuştur.

 

Haberiniz bu haliyle bütünüyle gerçek dışı, karalama maksatlı, açıkça iftira teşkil eden bir haber niteliğindedir.

 

Zira ekte yer alan haberden de görebileceğiniz üzere, Burdur’da yer alan Bahçeşehir Koleji FETÖ terör örgütüyle bağlantılı olduğu belirtilen okullar listesine SEHVEN dâhil edilmiştir.

 

https://www.burdurgazetesi.com.tr/haberler/manset-haberleri/19385-bahcesehirde-yanlistan-donuldu-sorun-yok-kayitlara-devam.html

 

İlgili franchise okulun yönetimi Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmuş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de hatayı fark ederek üst makamlara da bildirmek suretiyle bu vahim hatayı ortadan kaldırmıştır. Burdur Valisi Şerif Yılmaz da bir açıklama yaparak yanlışlık olduğunu yinelemiş ve okulun kayıt işlemlerine devam edebileceğini ve kayıt işlemlerinde yaşanabilecek sıkıntıların giderilmesi talimatını vermiştir.

 

Nitekim tüm bu hususlar son derece basit bir araştırma ile öğrenilebilecek nitelikte olup; bir habercinin haber hazırlamadan evvel kolaylıkla erişebileceği bir bilgidir. Ancak tarafınızca doğru bilgiye erişmek yerine gerçek dışı ve karalama amaçlı bilgiler ile müvekkil şirketin ticari itibarını zedeleme amaçlı hareket edildiği üzülerek tespit edilmiştir. 

 

Müvekkil Bahçeşehir Okulları A.Ş.’nin kurucusu Enver Yücel, 40 yılı aşkın bir süredir hayatını Türk eğitim sisteminin geliştirilmesine adamış, bu nedenle 2014 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Küresel Eğitime Katkı” ödülüne layık görülmüş, iyi şöhretli bir eğitimcidir. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Bahçeşehir Okulları A.Ş. de tüm yurt çapındaki okulları ile kanun ve düzenlemelere saygılı, bilgili, vatanperver nesiller yetiştirmektedir, yetiştirmeye de devam edecektir.

 

Tüm bu hususlar ortada iken, yapmış olduğunuz haber basın etiği ile bağdaşmadığı gibi haberciliğin en basit ilkesi olan “haberin doğruluğunu teyit etme” ilkesinden yoksundur. Haber, eğitim sektörünün önde gelen iki neferini karalamaktan başka bir hedef gütmemektedir.

 

Bildiğiniz üzere, 5651 Sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”un 4. maddesi uyarınca “İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.” Aynı Kanunun 9. maddesi uyarınca “İçerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir.”

 

Bu kapsamda karalama ve iftira teşkil eden söz konusu linkin yayın içeriğinden çıkarılmasını talep etmek zorunluluğu doğmuştur.  İşbu yazımız konunun karşılıklı diyalogla çözümü açısından son ihtardır.

Sonuç olarak, web siteniz üzerinde müvekkilimizin kişilik haklarına ve ticari itibarına yönelik saldırıya derhal son verilmesini, mevcut istismarın bir daha tekrarlanmamasını ve bu hususa ilişkin olarak işbu ihtarnamenin tebliğini takip eden gün içerisinde Vekil olarak tarafımla irtibata geçilerek yazılı güvence verilmesini; aksi taktirde aleyhinize adli/idari/cezai her türlü hukuki yola müracaat edileceğini, bu durumda bilcümle masraf ve vekalet ücretinin de tarafınızdan talep edileceğini müvekkil Bahçeşehir Okulları A.Ş.  adına vekaleten ihtar ederim.

Yapılan gerçek dışı haber nedeniyle haberi yapan ve yayınlayanlar hakkında maddi tazminat ve cezai şikayet haklarımızı saklı tuttuğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Saygılarımızla.

 

Av. Nazlı ÇELİK DENGEŞİK

Hukuk Müşaviri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.