Eğitimbirsen'den Öğretmenlerin Değerlendirilmesine Tepki Açıklaması
 Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğin 54.maddesine göre 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle okul müdürleri, öğretmenlere yönelik daha önceden belirlenmiş ve sistem üzerinde yer alan performans değerlendirme ölçütlerine göre öğretmenleri değerlendirmekte ve sonuçta bir  performans puanı oluşmaktadır. Söz konusu değerlendirme ölçütlerinin bazılarının nesnel ve objektif özellikler taşımadığı, sübjektif değerlendirmeye ve yanlış anlaşılmalara mahal verebilecek nitelikte olduğu görülmektedir. 

Tüm ölçütler nesnel olarak puanlandığında dahi, öğretmenler arasında kişisel bazlı kıyaslama ve karşılaştırmalar yapılmakta ve çalışma barışının ortadan kalkacağı, öğretmenler arasında ayrışmaların başlayacağı ve öğretmen ile puanlamayı yapan statü sahipleri arasında husumetler 
ortaya çıkacağı  ve bunun da öğrencilere ve eğitim  öğretimin   kalitesine  olumsuz yönde yansıyacağı aşikârdır. 100 tam  performans puanı  alan öğretmenler arasında dahi karşılıklı ithamlarla değerlendirme puanının hak edilmediğine yönelik söylemlerin ortaya çıktığı görülmektedir.

Dolayısıyla 100 puan alanda menün olmuyor verende. 
yüksek  puan alan öğretmen bir diğer arkadaşı  yüksek  almışsa bu nasıl alır tavrıyla arkadaşına veryansına başlıyor burada öğretmen öğretmeni değerlendirmeye başlıyor ki buda yarın öğretmenler odasında farklı tartışmalara yol açar.  Yaz  tatiline girmeye hazırlanırken bakanlığın bu performans değerlendirmesi şimdiden öğretmenler arasında ve idareci öğretmenler arasındaki çalışma barışını huzurunu bozduğunu ifade etmek isteriz. Okullardaki çalışma arzusunu , birlikte çalışma  barışın ve huzurunu gereksiz ,sebepsiz ve hiçbir karşılığı olmayan bu performans değerlendirmesi ile kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Kaldı ki zaten mevcut şartlarda başarılı öğretmenler başarı belgesi teklifiyle değerlendirilmektedir. 
 

T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin, 50. performans ölçütünde belirtildiği üzere, milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere “hiçbir zaman”, “nadiren” ve “bazen” uygun davranmalarının mümkün olmayacağı, T.C. vatandaşlarının milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranmanın ikinci ve üçüncü kişilerce sorgulanamayacağı, ölçülemeyeceği, puanlanamayacağı açıktır. Bu itibarla, “Milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranır.” şeklindeki performans değerlendirme kriterinin kullanılması T.C. Anayasasına aykırıdır.
 
Türkçe’ye gereken önemi verme, bayrak ve vatan sevgisi gibi milli değerler; insan sevgisi, doğa sevgisi, sağlığa önem verme, emek, saygılı olma, barış gibi evrensel değerler ile yardımseverlik, dürüstlük, sabırlı olma, sorumluluk sahibi olma, takdir etme, çalışkanlık, vefalı olma, cömertlik, cesaret, kanaatkârlık, azimli olma, temiz olma, fedakârlık, misafirperverlik, dayanışma, dostluk gibi manevi ve ahlaki değerlere sahip olmayan Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeninin olmayacağından hareketle anılan performans değerlendirme uygulamasının kaldırılması yerinde olacaktır.
 
 
 
 
                                           
Tekin KORKU
                        
Eğitim-Bir-Sen   Ankara 4 Nolu Şube Başkanı

Öğretmen Atamaları ve Güncel MEB paylaşımları için Facebook Grubumuzdan Bizi Takip Edin.Gruba Katılmak İçin TIKLAYINIZ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tekin 8 ay önce

şimdiden bi sürü öğretmen okul müdürüler hakkında dava açma yolunda