MÜDÜR N’ABER?!..
 Geçmişle gelecek arasında köprü ve geleceği inşa etmenin yolu olan Eğitim Sistemini meydana getiren her bir unsur hak ettiği değeri bulursa sistemin verimli olması mümkün olur.

Yerleşik kültürümüzün beylik lafı olan “Eğitim Şart” cümlesinden yola çıkacak olursak, en değerli varlığımız olan evlatlarımızın eğitimle hayata hazırlanışı bizler için hayati önem arz ediyor.

Bu hayati meselede , evlatlarımızın eğitimi için okullaşma oranı, öğretmen istihdamı, teknolojinin kullanımı olmazsa olmazlardandır. Eğitime tatil arası verdiğimiz bu dönemde;

5935 Anaokulunda         29698 Öğretmen  tarafından      1156611 Öğrenci eğitildi

27544 İlkokulda            295252 Öğretmen    tarafından    5434150  Öğrenci eğitildi

16969 Ortaokulda        296065 Öğretmen  tarafından       5278177  Öğrenci eğitildi  

9061 Lisede                  298378 Öğretmen tarafından        5691071 Öğrenci eğitildi

Şimdi bu tatil dönemini iyi değerlendiren öğrenci, öğretmen ve veliler 2016-2017 Eğitim –Öğretim yılının başında yani 15 Eylül 2016 günü okula gidecekler. Tabi okulun eğitim-öğretime hazır olup olmadığı kaygısını gütmeden gidip ders başı yapıp, bir ülkenin en önemli olan işini yapacaklar. Şimdiden eğitim-öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun.

           
Bu kadar bilgiyi neden verdik ve asıl derdimiz ne ona değinecek olursak;

919353 öğretmenin 17559989 öğrenciyi eğiteceği 59509 okulun birer Müdürü olduğu gerçeğine dikkat çekmek istediğimiz içindir.

Gerçi toplumda Müdürlerle ilgili fıkralar epey hatırı sayılır bir yer işgal etmekte ve hatta televizyonlarda başlı başına “Müdür N’aber” diye bol espri malzemesi yapılıp, ince küfür ve hakaret giydirilmeleri ile gündeme gelseler de ben Okul Müdürleri konusuna dikkat çekip bu konuda uyarıda bulunmak istiyorum.

 59509 Okul Müdürü Eğitim Sistemi içerisinde işin lojistik ,sevk ve idare kısmından sorumlu olan kişiler.           Okulun çatısı onarılacak, okul eğitim öğretime hazır hale getirilecek, boyası , badanası yapılıp, temizlenecek, eksikleri giderilecek, ayrıca okulun güvenliğinden ve her şeyinden sorumlu da o olacak çünkü kendisine zimmetlenmiş, bu görev verilmiş.

            Tabi bununla sınırlı değil, TEOG ve LYS yerleştirme döneminde gerekli desteğin oluşumu için gerekli şartları hazırlayacak.

Kayıt döneminde ciddi psikolojik destek almasını önerdiğimiz Müdürler, velilerin öğretmen seçimi dayatmasının üstesinden gelip, öğretmenlerin hepsi aynı , hepsi çocuğunuzu en iyi eğitir gerçeğine ikna etmeye çalışacak.

Okulun ihtiyaçlarını veliye sunmaya kalktığında Alo147 ile direk Bakanlığa veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet edilecek.

Soruşturmaya gelen müfettişlerin neden bağış aldın sorusuna :" Ben şahsım adına aç kalsam kimseden bir şey istemem ama velilerin kendi çocukları için desteklerine başvurdum diyemeyecek" kelimeler boğazında düğümlenecek..

            Bütün aksaklıkların sorumlusu Okul Müdürleri olacak ve bütün işlerin faturası da onlara kesilecek.

            "Canım ne olacak Müdür olmuş işte , fazla ücret alıyor o da onun karşılığı "dediğinizi duyar gibiyim. Oysa ki Milli Eğitim de asıl görev “Öğretmenlik” olup, Okul Müdürlüğü ek görevdir. Ve Genel İdari Hizmetler Sınıfı kadrosunda tanımlanmadığı için “Görevlendirme” ile görevine devam etmektedir.

Herhangi bir Kamu Kurumundaki Kurum Müdürü bir başka yere tayin isteyip gittiğinde Müdür olarak gider, ama Milli Eğitimde Okul Müdürleri  Tayin isterse Öğretmen olarak gidebilmektedirler.

            Ücret kısmına gelince Ek Ders haricinde herhangi bir ücret almamaktadırlar. Hatta son değişiklikle nöbet konusunda Müdür Yardımcılarına 2 Saat ilave ek ders verilirken müdürlere verilmiyor çalışmayı yapan bürokratlar sanırım Müdürleri Nöbet esnasında olan olaylardan sorumlu tutmuyor ve nöbet defterinin altına müdürler imza atmasın istiyorlar.

            Okul Müdürleri için her şey bu kadar güllük gülistanlık iken birde İş sağlığı ve Güvenliği Yasası ile “İŞVEREN” konumuna geldiler. Şahtılar şahbaz oldular. Yani okulun temizliği ve işleri için çalıştırdığı hizmet elemanlarının ve  Öğretmenlerin İş Sağlığından ve güvencesinden de Okul Müdürü sorumlu olacak.

            Birine bir risk ve sorumluluk yüklediğinizde onun bir karşılığı, bedeli ve düzenlemesi olmalı. Okul Müdürüne sen “PATRON” sun deyip, sonra da hesap sormak hangi akla ve mantığa sığar.

            Evet belki yazıyı okurken içiniz sıkıldı, belki acıdınız ama rahat olun Okul Müdürleri bunca sıkıntı ve soruna rağmen evlatlarımız için her şeyi ellerinden gelenin ötesinde bir gayretle  hazır hale getirecekler buna şüpheniz olmasın.

            Bu yazıyla seslerini duyduğumuzu belirtmek istedik. Ola ki belki hani pek ihtimal vermiyorum ama belki duyması gerekenlerde duyar ümidini azda olsa taşıyorum..

            Boş verelim bunları sahi “MÜDÜR BEY N’ABER?


Bünyamin KURT

bnesimoglu@gmail.com

Öğretmen Atamaları ve Güncel MEB paylaşımları için Facebook Grubumuzdan Bizi Takip Edin.Gruba Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.