Öğretmene Rotasyon Bu Sene Uygulanacak mı ?
Peki bu madde neyi getiriyordu? Kısaca hatırlayalım. Madde aynen şöyle;

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.


(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.


(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.


(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.


(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.


(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.


Bakanlık aynı yönetmeliğe geçici bir madde ekleyip bu sürelerin kademeli olarak uygulanacağını açıklamıştı. Geçici madde şöyle ki;

Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci

GEÇİCİ MADDE 3 –

(1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.


Ancak geçen yıl tüm aşamalardan sonra herkes pürdikkat sonuçların açıklanacağı güne kilitlenirken,Bakanlık uzun süredir büyük bir beklenti içine soktuğu eğitim camiasına son yılların en büyük sürprizini yaparak “Rotasyon” uygulanmasından vazgeçtiği anlamına gelecek açıklamayı yaparak konuyu ötelemişti. “Ötelemişti” diyorum zira yönetmelikte o günden bugüne değin geçen süre içerisinde hiçbir değişiklik yapmayarak “Rotasyondan” tümden vazgeçmediğini net bir şekilde ortaya koyuyor.Dahası bizzat Sayın Bakanımızın ağzından duymasak ta zaman zaman medyada yer alan haberlere göre,Bakanlığın, bunu eğitim bölgesi bazlı değil de, il içinde, hatta “kulaktan uzak dursun” il dışı bile yapmayı düşündükleri söyleniyor.


Başlıkta yazdığımız soruya gelirsek; Peki bu yıl Rotasyon uygulanacak mı? Yönetmeliğe bakılırsa en geç 17 Ağustos 2016 gününe kadar bu yıl aynı okulda 11 yılını doldurmuş tüm anasınıfı,branş,rehber ve ilkokulun 4.sınıfını bitiren öğretmenlerin “Azami Süreye Bağlı Yer Değiştirme” işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.Fakat Bakanlığın bu konuda kafasının bir hayli karışık olduğunu da söylemeden geçmeyeceğiz. Ez cümle ;Milli Eğitim Bakanlığının bu konuyla ilgili en kısa zamanda bir açıklama yaparak bu yıl “Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi” uygulamasının yapılıp yapılmayacağını kamuoyuna açıklamalıdır.Saygılarımla. 06.07.2016


İbrahim KAYA Eğitim Yöneticisi


Öğretmen Atamaları ve Güncel MEB paylaşımları için Facebook Grubumuzdan Bizi Takip Edin.Gruba Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler:
MebRotasyon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rotasyon olmalıııııııııııııııııııı 8 ay önce

Kesinlikle rotasyon olmalıııııııııııııııııııı meb duy sesimiziiiiiiiii

Misafir Avatar
yorumcu74 8 ay önce @Rotasyon olmalıııııııııııııııııııı

sen çok beklersin. senin askerliğin çok arkadaş. bizimle beraber mi başladın bu işe. çalışacaksın tabi mahrumiyet bölgelerinde. sanki uzun yıllar biz çalışmadık. hem de terör bölgelerinde çalıştık. rotasyon yok. hayal kurma!

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ness 8 ay önce

Evet gelsin rotasyon.18 sene cakilmis en guzel okula biz yarim saat yol gidiyoruz.bu nedir ya.keyfi gelip gitmezse bizde adam gibi bi okulda calisamayacagiz.insAllah gelir rotasyon

Avatar
Öğretmen 8 ay önce

Rotasyon en kısa sürede yapılmalı benim olulumda 32 yıl çalışmış okulu Evi gibi görüyor ve 38 yıl olmuş ama hala emekli olmayı düşünmüyor.Eğitim ögretim için kesinlikle bu yıl yapılmalı

Avatar
Eğitimci 8 ay önce

Değişim şart rotasyon olmalı

Avatar
abc 8 ay önce

inşAllah inşAllah!

Avatar
ögretmen 8 ay önce

rotasyon acillllll oplmalı.bu ne ya 20 yıl aynı okulda babasının çiftliği gibi görev yapanlar var çocuklara yazık ne kadar verimli olurlar.

Misafir Avatar
yorumcu74 8 ay önce @ögretmen

çok cahilce yorum yapmışsın. farklı okula giden bir öğretmen çalışmıyorsa orada da çalışmaz. çocuklara yazık olduğundan bahsediyorsun, sanki 20 yıl aynı çocukları okutuyor. okul müdür adil, çalışkan biri olacak. öğretmenini de çalıştıracak. ne var ki okul müdürleri yalakalardan seçildiği için çalışmasalar da siyaseten yerleri sağlam.

Beğenmedim! (1)
Avatar
yorumcu74 8 ay önce

haberyenirota ne yapmaya çalışıyor? illa rotasyon olsun mu istiyorsunuz? bakan/bakanlık açıklama yaptı, yok dedi. siz ikide bir ısıtıp gündem oluşturmaya çalışıyorsunuz. yapmayın arkadaş, ayıptır!..

Avatar
uzman 8 ay önce

rotasyon çıkarsa başınız göğe erer ,sayın eğitim yöneticim.