Okul Müdürlerine ve Rehber Öğretmenlerine yapılan Nöbet Ücreti Haksızlığı Ne Zaman Son Bulacak ?

Hükümetle imzalanan toplu sözleşme mutabakatından çıkan en önemli kazanımlardan biri de nöbet görevine ücret verilmesi oldu. İmzalanan mutabakata göre:

Örgün eğitim kuramlarında ek ders ücreti:

MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde: Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu MADDE 39 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar."  

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere okul müdürü nöbeti fiilen tutmaz ama organizesinden ve oluşacak olumsuzluklardan tek başına sorumlu olmasına rağmen neden nöbet ücreti verilmemiştir bu durumu anlamak mümkün değildir. Özellikle Okulda oluşabilecek yaralanmalı ve daha ciddi durumlarda yargının karşına çıkan kişi yine Okul müdürüdür. Dileriz en kısa zamanda bu eksiklik giderilerek eğitim yöneticilerinin de mağduriyetleri giderilir. Ayrıca bu yönetmelikte müdür yardımcıları fiilen nöbet tutar diye bir cümle de yoktur.

Eğitim yöneticilerinin, yaz demeden kış demeden çalışmaları ve aldıkları risklerin karşılığı asla bir nöbet ücretiyle giderilemez ama bu mağduriyetin giderilmesiyle hiç değilse cezalandırılmış gibi hissetmezler. Bugün pek çok okulun memuru,hizmetlisi ve yeterince öğretmeni yoktur. Eğitim yöneticisi dersler boş geçmesin, nöbette eksik olmasın diye gerektiğinde öğretmen, İlçe yada İl'de hiç bir personel mağdur olmasın diye gerektiğinde bilgisayarın başına geçer memur olur, gerektiğinde çizmeleri geçirip tuvaletleri temizler hizmetli olur. Ayrıca öğretmenlerin nöbet tutup tutmadıklarını, nöbetin tutulma biçimini denetleyen okul müdürü,  nöbet ücretini haketmemiş mi oluyor ?Aynı mantıkla düşünürsek MTSK sınavlarında da denetleyen tüm amirlere fiilen göreve katılmadıkları için ücret ödenmemelidir. Ayrıca okul rehber öğretmenlri de 08-15.00 arası okuldadır ve odaları sürekli olarak öğrencilere ve öğrenci velilerine açıktır. Yapılan yeni kanuni düzenlemeyle okul müdür yardımcıları ve okul öncesi öğretmenleri de nöbet ücreti almaya başladı fakat  okul müdürleri ve rehber öğretmenler gene unutuldu.Okul öncesi öğretmeni ve müdür yardımcısı nöbet ücreti alıyorsa Okul müdürü ve okul rehber öğretmeni de nöbet ücreti almalıdır. Bakanlığın bu konuda acilen bir düzenleme yapması gerekmektedir.     

   Selim BELLİ
selimbelli@haberyenirota.com  
Bu yazının tüm hakları Haber Yeni rota 'ya aittir. "www.haberyenirota.com“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

© Öğretmen Atamaları ve Güncel MEB paylaşımları için Facebook Grubumuzdan Bizi Takip Edin.Gruba Katılmak İçin TIKLAYINIZ


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müdür 4 ay önce

Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.Ne Çarli okul müdürü kimsenin umurunda değil.İşin ilginç tarafı oy verdiğimiz partimiz bizleri kendilerine mecbur gibi görüp bizleri malesef umursamayıp sesinizi duymuyor.Sendikalar sadece koltuk Ve rantları yüzünden hükümetimizle hiç aralarını bozmadan sadece göstermelik açuklamalarla bizleri avutuyor.Sayın Cumhurbaşkanı'mız bu durumu görüp müdahale etmeli.Çünkü bizim geçmişten geleceğe tek umudumuz reisimiz ve inşAllah devlet başkanımız Sayın Erdoğandır.Okulda çalışma barışı kalmadı.Okul müdürleri şevksiz çalışıyor.Bütün sorumluluk bizde ama öğretmen ve yardımcımız kadar kıymetimiz Yok.Allaha havale ediyoruz.Reva gören bırokrarları.Başbakanımız duysun bu sesimizi.

Avatar
Nazım 4 ay önce

Ben okul müdürüyüm öğretmenim iki katı nöbet tutuyorum Necmi bey sen bir gün ben her gün nöbet tutuyorum

Avatar
Rehber mi 4 ay önce

ya bırakın rehber öğretmen nöbet mi tutuyor nöbet ücreti alsın 18 saati de neye göre alıyor o meçhul rehber öğretmene önce iş verilsin çay içmekten başka bişey gören var mı

Avatar
öğretmen necmi 4 ay önce

okul mudurlerının nöbet ucretı ıstemesı saçmalık, sadece fiilen nöbet tutanlar almalı nöbet ücretini, çünkü sadece biz hakedıyoruz :))))

Avatar
adam 4 ay önce

hatta hizmetlilere bile vermeliler adamlar daha çok iş yapıyor onlardan

Avatar
Rehber 4 ay önce

Sandalyenin ustunde oturup nobet tuttugunu dusunen bircok ogretmenin tenefusu bile olmayan rehber ogretmenlere laf diyebiliyoya pes dogrusu

Avatar
Bülent 4 ay önce

Özel egitim ogretmenlerine de nobet ucreti verilmiyor. Ozel egitim sinifinda gorev yapan ozel egitim ogretmnleri

Avatar
Rehber 4 ay önce

Sandalyenin ustunde oturup nobet tuttugunu dusunen bircok ogretmenin tenefusu bile olmayan rehber ogretmenlere laf diyebiliyoya pes dogrusu