Bank Asya’ya destek olan ihraç edilmiş MEB ve kamu personeli göreve dönemeyecek

Bank Asya’ya destek olan ihraç edilmiş MEB ve kamu personeli göreve dönemeyecek

Meslekten ihraç edilen FETÖ ile bağlantısı olmayan mağdurların göreve dönmeleri için Valiliklere, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan itiraz kurullarına itiraz etmeleri gerekmektedir. Göreve dönmek için yapılan itirazlarda FETÖ ile bağınızın olmadığını kanıtlamanız ve suçsuz olduğunuzu belgelendirmeniz gerekmektedir. Meslekten ihraç edilme kriterleri 15 Temmuz sürecinden sonra açıklandığında en dikkat çeken kriterlerden birisi de Bank Asya kriteriydi.

SUÇSUZ OLANLARIN BANKA İŞLEMLERİ

Toplum içerisinde faizden uzak durmak adına, yatırım kâr payından yararlanmak için Bank Asya’dan hesap açanlar arasından FETÖ ile bağlantısı olmayanlar göreve dönecekler. Bank Asya aracılığı ile elektrik borcunu yatıran, kredi çeken, kira ödemesi yapan, faturalarını ödeyen FETÖ ile bağlantısı olmayan ve diğer ihraç kriterleri ile bağı olmayanlar görevlerine iade edilecekler. Yetkililer tarafından itiraz komisyonlarının kurulmasının amacı da mağdur ile suçlunun ayrımını yapmak ve yapılan hatadan dönülerek mağduriyetlerin boyutunu arttırmamak.

Bank Asya Kapanması FETÖ

Bank Asya

BANK ASYA’YA DESTEK OLANLAR

17-25 Aralık sürecinden sonra cemaatin yapılanmalarına karşı yapılan inceleme ve yürütülen soruşturmalarda en büyük desteğin, finans kaynağının Bank Asya olduğu kamuoyu ile defalarca paylaşıldı. Bank Asya’nın FETÖ’nün kasası olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere dönemin yetkilileri dile getirdiler. Yaşanan bu gelişmelerden sonra 3 Şubat 2015 tarihinde Bank Asya’ya TMSF tarafından el konuldu. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. TMSF’nin Bank Asya’ya el koymasından sonra FETÖ tarafından yapılan çağrılarda bankaya para yatırılması, destek olunması istendi. Hakan Şükür başta olmak üzere binlerce kişi Bank Asya’nın TMSF’den alınması, Bank Asya’ya destek olunması adına para yatırdılar. Cemaat bunu bilerek yaptı çünkü TMSF Bank Asya’nın %63’lük kısmına el koymuştu. Bankayı kurtarmak için yapılan çağrılarla bankaya milyonlar yatırıldı.

Bank Asya Protesto

Bank Asya Protesto

DEVLETİN BATIRAMADIĞI BANKA

O dönem Bank Asya’ya destek olmak için 50 lirada para yatıran oldu 50 milyon lira yatıran da oldu. Bank Asya’nın TMSF’den alınması, kapanmaması için binlerce kişi para yatırdı. 18 yıllık bir geçmişi olan bankanın o dönemde 4,5 milyon müşterisi bulunmaktaydı. Bu müşteriler arasında o dönem devleti protesto edenler vardı. Devletin Batıramadığı Banka, Biz Bitmeden Bank Asya Bitmez, Sahip Çıkma Zamanı, Para Çekmeye Değil Para Yatırmaya Geldik vs afişleri ile Bank Asya şubelerinde yüzlerce kişi protesto ederek bankaya para yatırmışlardı.

Bank Asya Şubesi

Bank Asya Şubesi

29 MAYIS 2015 TARİHİNDE TAMAMEN BANKA DEVREDİLDİ

3 Şubat 2015 tarihinde %63’ü TMSF’ye devredilen banka yaklaşık 4 ay sonra 29 Mayıs 2015 tarihinde tamamen TMSF’ye devredildi. Şubat 2015 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında cemaat üyeleri tarafından yapılan protestolar bankanın kapanmasına yetmedi.
 

bank-asya-protesto-feto

BU DA ONLARA KAPAK OLSUN!

Haberin manşetinde ve içeriğinde kullandığımız protestocuların yer aldığı resimler o dönem çeşitli illerden çekilmişti. Bank Asya’ya destek olmak için aralarında yüzüğünü, alyansını satanlar, evini satan, arabasını satanlar bulunmaktadır. Çocuklarını yanında getirenler, 10 yaşındaki çocuğuna banka cüzdanı çıkartıp çocuğun banka cüzdanını gösterip Bu da onlara kapak olsunlafını alkışlayanlar unutulmadı. Fethullah Gülen ve cemaatinin çağrısı ile bankaya elinde avucunda olanları yatıranlar o dönemde devlet yetkililerini firavuna benzetmişlerdi.
 

Bank Asya Bal

Bank Asya Bal

Erzurum’da davul zurna çalındı, Trabzon’da horon oynandı, şube önlerinde Kuran okundu, parası olmayan bankaya Bal verdi… Evet bu aktardıklarımız o dönem Bank Asya’ya destek amaçlı yapılanlardan sadece birkaçı ogretmenlericin.com olarak özellikle MEB personeli başta olmak üzere meslekten ihraç edilenlerden Bank Asya konusunda çok soru alıyoruz. Editörlerimiz tarafından neredeyse tüm sorular cevaplandırılıyor. Biz devlet karar mekanizması değiliz. Ancak 17-25 Aralık süreci ile başlayıp Bank Asya’nın tamamen TMSF’ye devredilmesine kadar olan süreçte bankaya para yatıranların, protestocuların arasından suçsuz olanı ayırmak mümkün gözükmemektedir.

 

DESTEK VEREN DÖNEMEYECEK

Bank Asya’ya bahsettiğimiz hususlar çerçevesinde destek veren ve meslekten bu yüzden ihraç edilenlerin göreve dönmeleri imkansız olarak gözükmektedir. Bu niyetle yapılan 50 lira da aynı 50 bin lirada aynı niyete hizmet etmektedir. Bu konuda kendilerini suçsuz olarak görenler ve mağdur olduğunu düşünenler kendilerini temize çıkarmak için yapacakları savunmada belirtilecek somut kanıtlar çok önemlidir. Ancak özellikle Şubat 2015’te Bank Asya’ya para yatırdıysanız, hesap açtıysanız niyetiniz de bellidir. Bu konuda Öğretmenler İçin olarak bize sorulan soruları bilerek cevapsız bırakıyoruz ve kimi yorumları yayınlamıyoruz.

Öğretmenler İçin

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.