2017 Şubat'ta Kaç Sözleşmeli öğretmen Ataması Yapılacak ?
 Meclis MEB komisyon görüşmelerinde gündeme alınan "sözleşmeli öğretmenlik" uygulamasının detayları ve sözleşmeli öğretmenlikle imodeli ile ne kadar öğretmen atamaları yapılacağı netleşti . 3+2 modeliyle atanacak olan sözleşmeli öğretmen alımları için MEB Şubat'ta atama yapmayı planlıyor. Ayrıca yine 2017 Şubat ayında öğretmen atamalarında kadrolu öğretmen atamaları da planlayan Milli Eğitim Bakanlığı 15¬20 bin civarı bir kadrolu olarak ta öğretmen istihdamı yapacak. Son durumda sözleşmeli + kadrolu olarak toplamda 30¬40 binin üstünde öğretmen ataması yapılacak. Aynı zamanda yeni uygulama ile sözlü mülakat ile öğretmen adayları seçilecek.

İŞTE AYRINTILAR

2016 AĞUSTOS AYINDA ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILMAYACAK

MEB Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarına göre 2017 Şubat ayında öğretmen ataması gerçekleşecek mi? Kaç öğretmenin atama işlemi yapılacak? Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz'ın 2016'nın Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacağını açıklamasından sonra, yüzbinlerce atama bekleyen öğretmen büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. İsmet Yılmaz'ın atamaların yılda sadece bir kez yapılacağını ve bunun da Şubat ayında olacağını söylemesinden sonra 2017'nin Şubat ayında atanacak öğretmen sayısının ne olacağı merak edilmeye başlandı 2017 Şubat Ayında Kaç Öğretmenin Ataması Gerçekleşecek? CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in mecliste gerçekleştirdiği basın toplantısında, MEB Bakanı İSmet Yılmaz'ın ağustos ayında öğretmen ataması olmayacağını ifade ettiğini ve yalnızca şubat ayında atama yapılacağını söylediğini aktardı.

ÖSYM'DEN ÖABT'YE GİRECEK ADAYLARA UYARI

İrgil ayrıca Yılmaz'ın şubat ayında en az 30 bin öğretmen ataması yapılacağını söylediğini ifade etti. TBMM Genel Kurulu Maarif Vakfı kanunu tasarısı görüşmelerinde CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ile MEB Bakanı İsmet Yılmaz arasında geçen öğretmen ataması konuşmasında, İsmet Yılmaz, yalnızda Şubat aylarında atama olacağını ifade etmişti. Türkiyede yaklaşık 67 bin öğretmen açığı olduğunu ifade eden İsmet Yılmaz, " Bizim şu anda yaklaşık 67 bin öğretmen açığımız var. Dolayısıyla da bir arkadaşım "100 bin öğretmen atanması gerekir." derken ihtiyacı dikkate alması lazım. Bazı illerimizdeki öğretmen sayısı halihazırda ihtiyacımızın da üzerindedir. Niçin böyle oluyor? Kimisi sağlık nedeniyle, kimisi mazeret ataması nedeniyle, eş tayini gerekçesiyle ¬ihtiyacımız olmadığı halde¬ bazı öğretmenleri bazı illere atamak durumunda kaldık. Dolayısıyla da atanamayan öğretmenler sorunu var. Ama, ihtiyacın 67 bin olduğu yerde "100 öğretmenin atamasını bekliyoruz, 400 bin kişi bekliyor." açıklamasında bulunmuştu. "Biz ağustosta atama yapmıyoruz, Şubatta öğretmen alımı yapacağız Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in tamam o zaman 50 bin öğretmen ataması olsun" teklifine İsmet Yılmaz, "Biz bu ağustosta bir atama yapmıyoruz. Biz yeni bir uygulama başlattık, ağustosta atadığımız 30 bine yakın öğretmeni, şubatta atadığımız 30 bin öğretmeni bir uyum sürecinden, bir adaptasyon sürecinden geçiriyoruz ve eylülde yeni eğitim yılıyla birlikte hepsini okullarında görevlendireceğiz. Bundan sonraki öğretmen alımını da şubatta ihtiyaçlarımızı dikkate alarak yapacağız." şeklinde yanıt vermişti. ,

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI YOL HARİTASI NETLEŞİYOR

Sözleşmeli öğretmen alımı yeniden başlıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TRT haber kanalında katıldığı bir programda yapmış olduğu açıklama ile gündeme gelen Sözleşmeli öğretmen alımlarının ilki Şubat ayında yapılacak. TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’un sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen açıklarını kapatmak için sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceklerini belirterek, "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız." dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KPSS VE MÜLAKAT İLE ATANACAK

Sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarıları yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. MEB, sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı. Peki yeni tasarıda neler var? Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki öğretmen açığını kapatmak için sözleşmeli öğretmenlere KPSS puan üstünlüğü ve mülakat sayesinde seçmeyi planlıyor. MEB, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin 1 yıl geçince yer değiştirmek istemesi sebebiyle sözleşmeli öğretmen formülü kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu konu hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK'TE YOL HARİTASI BELİRLENDİ

MEB tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Buna göre, sözleşmeli öğretmenler, KPSS puan sırasına göre sözlü sınavla alınacak. Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki kanun tasarısı Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Tasarıya sözleşmeli öğretmenliğe ilişkin düzenlemeler eklendi. Buna göre; Sözleşmeli öğretmenler, KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak. Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek. Sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde de sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.

YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ KISITLANMIŞ OLACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenler için hazırladığı bu yeni tasarısı ile yer değiştirmelerin de önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanında dershaneler sürecinde kadroya alınmaları yargı sebebiyle kısıtlanan öğretmenlere bu sayede öncelik verilebileceği de bakanlık gündemde yer alacağa benziyor.  

Öğretmen Atamaları ve Güncel MEB paylaşımları için Facebook Grubumuzdan Bizi Takip Edin.Gruba Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep Yılmaz 3 ay önce

gıda teknolojisi öğretmeni ataması 400 olsun her okula bir gıda öğretmeni olsun okul kantinleri tarihi geçmiş ürünler ve bunun gibi

Avatar
EDEBiyat 1 ay önce

Madem edebiyat öğretmeni ihtiyacı yoktu; neden açık öğretimde edebiyat bölümü açılarak 17 bin olan mezun sayısının 46 bine çıkmasına sebep olundu. (En çok mezun şuan edebiyatta) .Böylece edebiyat mezunun atanması kaf dağının ardındaki elma oldu. Şubatta edebiyata en az 3000 kontenjan verilmeli...verilmeli ki ilahi adalet bir nebze yerini bulsun.