HANİ SÖZLÜ SINAVLAR EN GÜVENSİZ ÖLÇME ARACIYDI?

Haklılar! Kalkıp bize şunu sorsalar ne deriz? HANİ SÖZLÜ SINAVLAR EN GÜVENSİZ ÖLÇME ARACIYDI? Onun için mi biz öğretmen adaylarını mülakat yapıyorsunuz? Oysaki biz; Ölçme ve Değerlendirme dersinde Sözlü Sınavlar en güvensiz ölçme aracı diye öğretmiştik öğrencilerimize.

Bu çocuklara 16 sene okuyup aylarca çalışarak aldığı Kpss puanlarının 3 dakikada alınabileceğini daha önceden söyleseydiniz keşke. Bunu bilselerdi ya Eğitim Fakültesinde okumazlardı ya da sabahlara kadar uykusuz kalmazlardı. MEB'in mülakatla ATANMIŞ öğretmenlere değil ADANMIŞ öğretmenlere ihtiyacı vardır. Bir meslek düşünün ki daha başlamadan yıpranmışsınız.

16 Yıl okuduktan sonra, 3 kişi, 3 dakikada ÖĞRETMEN olup-olmayacağına karar veriyor. Bu 3 dakikada bu 3 kişi Teog'tan, Lys'den ve Kpss'den önemli oluyor. Kimse kusura bakmasın 16 Yıl Okul okuyup zorlu sınavlardan geçen birilerinin hayatında ilk defa gördüğü 3 insan 3 dakikada 2 soruyla onun öğretmenlik yapıp yapamayacağına karar veremez.Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mülakat ile atadığı OKUL MÜDÜRLERİNİN yaptığı Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Sonuçları 29 Eylül 2016 tarihinde açıklandı.

Mülakat Sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte mülakat puanlarının şeffaf olmadığını düşünen sözleşmeli öğretmen adayları ilk gün Öğretmen Alımlarında “Mülakata Hayır” Diyerek sözleşmeli öğretmenliğe ve mülakatlara tepki göstermiş ve tt listesinde yerini almıştır.

Dün daha da büyüyen tepki "MEBMülakatı İptalEt" hastagiyle adeta rekora koştu ve Bakanlık tweet yağmuruna tuttuldu. MEBMülakatı İptalEt" 371 binden fazla tweet atılan bu hastag, 500 bin tweet ve 12 saat tt listesinde kalma hedefiyle öğretmen adayları tarafından sosyal medyada mülakata adeta tokat atılmıştır.

Bu tweetler toplumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dikate alınmalı ve toplumun mülakata bakış gerçeği kavranmalıdır.  Sözleşmeli Öğretmenlikle mücadele deyince akla hiç şüphesiz ki kamuoyu Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk gelir. Zira Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce de uygulanan sözleşmeli öğretmenliğin iptalinde verdikleri mücadele bugün tüm eğitim camiası tarafından konuşulmaktadır. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un şu açıklamalarına kulak verilmelidir:

 “Öğretmenlik mülakat sonuçlarına karşı yüzlerce tepki Tweeti almaktayım. Türk Eğitim-Sen ilgili yönetmeliği dava etmiştir. Dava devam etmektedir.
En başından bu yana hem sözleşmeliliğe hem de mülakata karşı olduk, karşı duruşumuza rağmen çıkarılan yönetmeliği karşı hemen davamızı açtık.
Mülakatla olan hiç bir iş, isterse iyi niyetli olsun asla doğru ve adil sonuçlar vermez.

Ülke genelinde yüzlerce mülakat komisyonu oluşturuldu.

Her komisyon farklı değerlendirmeler yapacaktır ki, aynen de öyle olduğu anlaşılmaktadır. Bu farklı değerlendirme dahi yanlış sonuçlar doğurur.

Mesela bir ilde, komisyon ilke olarak KPSS puanı kadar puan verse, diğer il ilke olarak KPSS puanının 5-10 puan üstünde puan verebilmektedir.

Her komisyon adil davrandığına inanarak bunları yaparken, mesela KPSS den 90 alan biri bir ilde, 90, diğer ilde 95-100 sözlü notu almaktadır.

Bu iyi niyetle yapılan farklı davranışlardır, bir de almış olduğu KPSS den çok daha düşük puan verilenler vardır ki, asıl mağduriyet buradadır.


KPSS puanının mülakattan sonra tamamen devre dışı bırakılması hukuken de yanlıştır ki, bu konuda verilmiş yargı kararları da bulunmaktadır.

Bunlardan sonra MEB'in, öğretmen adaylarınca açılacak yeni davalarla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. İnatla yapılan işlerden hayır çıkmaz.

Türk Eğitim Sen için gerçek çözüm ise, sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatın kaldırılması ve sadece kadrolu öğretmen atamasının yapılmasıdır.”


Durdu Mehmet GİRGEÇ
Kamudanhaber.net

Anahtar Kelimeler:
MebSözlü SınavMülakat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selin 5 ay önce

bir sürü ruh sağlığı bozuk öğretmen adayı var mülakat kesinlikle şart